Miłość to uczucie, więź, relacja międzyludzka, którą trudno jednoznacznie zdefiniować i wytłumaczyć. Inaczej miłość postrzegają humaniści z kręgu socjologii, filozofii czy psychologii, a całkowicie odmienne poglądy o miłości wygłaszają przedstawiciele nauk przyrodniczych i ścisłych. Miłość nie posiada jednej, klarownej definicji.
Ze słownika języka polskiego możemy się dowiedzieć, że miłość jest głębokim uczuciem do drugiej osoby, a uczucie to jest zazwyczaj związane z pożądaniem. W tym samym słowniku miłość określana jest jako silna więź, która łączy ze sobą ludzi sobie bliskich. Miłość definiowana jest także jako poczucie silnej więzi z czymś, co stanowi dla danej osoby ogromną wartość. Podobnie zaznacza się, że miłość jest głębokim zainteresowaniem czymś, co sprawia przyjemność. Miłością nazywa się czyjś obiekt westchnień, uczuć i pragnień. Istnieje wiele rodzajów miłości. Poza tą skierowaną do tzw. drugiej połówki, istnieje też miłość bezwarunkowa matki do dziecka, ojca do syna, miłość siostrzana czy braterska, miłość do przyjaciela.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj miłości. Filautia, czyli miłość własna, skierowana na nas samych. Miłość własna jest to miłość do samego siebie, w której kierujemy się pragnieniem własnego szczęścia. Dla niektórych może być to zaskoczenie i niestey, ale wciąż miłość własna, choć jest pozytywnym uczuciem, błędnie jest kojarzona z narcyzem, samouwielbieniem czy egoizmem. Okazuje się jednak, że miłość do samego siebie jest niezbędna dla rozwoju, a troska o własne dobro pozwala osiągać sukcesy i zamierzone cele w życiu. Miłość do siebie samego pozwala nam być szczęśliwymi, a jednocześnie uszczęśliwiać innych. Wielu psychologów twierdzi, że aby można było szczerze i prawdziwie pokochać innych ludzi najpierw trzeba pokochać samego siebie.
Miłość własna jest także silnie związana z samoakceptacją i poczuciem własnej wartości. Dzięki miłości do siebie samego, umiemy przyjmować krytykę, rozumiemy swoje mocne i słabe strony i nie dajemy siebie skrzywdzić. Wbrew pozorom pokochanie samego siebie nie jest sprawą prostą, dlatego też warto na co dzień przekonywać samego siebie o swoich zaletach, umiejętnościach i wartościach. Nie należy się porównywać z innymi ani skupiać na nieuzasadnionych lękach czy przeciwnościach losu. Pokochanie samego siebie jest dużym wysiłkiem i wymaga dużej dyscypliny i sporej dawki cierpliwości.
Jeśli pokochasz siebie – odniesiesz sukces nie tylko w życiu osobistym ale również na polu zawodowym!
Paulina Marwińska
Właścicielka agencji kreatywnej MAARWIN